Vi følger boligmarkedet i og omkring Birkerød og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Birkerød følger boligmarkedet i og omkring Birkerød. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Eskemosegårds Alle 19 solgt for 5.895.000 kr.
Boligen overtages af Rasmus Hjelmgart Godiksen og Isabella Jerram Dahl den 08. maj. Køberen har betalt 5.895.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 44.659 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.600.000 og boligen er derfor handlet til 127% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 132 kvm. og er opført i 1973. Grunden er på 814 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Holte - Trolle & Hartmann
Biskop Svanes Vej 77A, st. th solgt for 4.700.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 29. april. Køberen har betalt 4.700.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 46.078 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.100.000 og boligen er derfor handlet til 124% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 102 kvm. og er opført i 1920. Grunden er på 9.499 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Lokalbolig Birkerød
Byagervej 107, st. tv solgt for 2.900.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 06. maj. Køberen har betalt 2.900.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 40.845 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 176% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 71 kvm. og er opført i 1959.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Birkerød