Politiet i Birkerød traf klokken 17.10 to 23-årige mænd i en bil, hvor de gjorde en opsigtsvækkende opdagelse. På gulvet ved passagersædet lå der salgsposer til hash, hvilket førte til, at begge mænd blev sigtet for overtrædelse af loven om euforiserende stoffer med henblik på salg.
En 32-årig mand fra Birkerød blev natten til i dag standset af politiet, da han kom kørende ad Kongevejen i Allerød klokken 00.45. En narkotest afslørede, at manden var påvirket af cannabis.
Flere borgere i Birkerød har for nylig oplevet tyveri af sidespejle fra deres biler. Tyverierne er sket på flere veje i byen, herunder Birkebakken, Hasselbakken, Abildlunden, Bøgebakken, Furesøbakken og Damgårdsvej.
En 31-årig mandlig bilist fra Herlev blev sigtet for at køre bil uden førerret på Bistrupvej i Birkerød. Hændelsen fandt sted klokken 02.35.
En 26-årig mand fra Birkerød blev tirsdag aften sigtet for besiddelse af en mindre mængde hash. Hændelsen fandt sted kort før klokken 21 på Jernbanepladsen i Kgs. Lyngby.
En række indbrud har fundet sted i flere byer, herunder Birkerød, hvor politiet har modtaget omkring tyve anmeldelser. Indbruddene er primært sket i villaer, hvor tyvene har fået adgang ved at bryde vinduer op i stue, kælder og på 1. sal.
En 23-årig mand fra Birkerød blev natten til i dag sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer, efter politiet fandt en moderat mængde hash i hans lommer. Visitationen fandt sted på Hovedgaden klokken 01.03.
To mænd på henholdsvis 24 år og 28 år blev sigtet for ulovligt arbejde i Birkerød. De to mænd, som begge er fra et ikke EU-land, blev sigtet kl. 14.00, mens de arbejdede på Ludvig Jensens Vej.
Kl. 12.02 blev der anmeldt ild i en fritstående container på Sandholmgårdsvej i Birkerød. En beredskabspatrulje og brandvæsenet blev hurtigt sendt til stedet.
Mandag aften klokken 22.15 blev en 18-årig mand fra Brønshøj truffet af politiet på Bistrupvej i Birkerød. Ved anholdelsen blev han fundet i besiddelse af en mindre mængde hash til eget forbrug.
En bil i Høstköblund, Birkerød, blev udsat for tyveri mellem mandag aften og tirsdag morgen.
En rude til Vin og Tobak på Hovedgaden i Birkerød er blevet knust mellem mandag aften og tirsdag klokken 08.30. Ruden blev knust med en stor sten.