Et færdselsuheld fandt sted i Allerød kl. 13.48 på Kongevejen, hvor en 77-årig mandlig bilist fra Birkerød var involveret i en sammenstød med en 50-årig mandlig cyklist fra Hellerup.
I Birkerød blev en 43-årig mandlig bilist sigtet for narkokørsel på Byagervej kl. 11.55. Udover sigtelsen for narkokørsel, blev manden også sigtet for at køre uden førerret.
En 41-årig mandlig bilist fra Gentofte blev natten til i dag sigtet for at køre spirituskørsel på Ravnsnæsvej i Birkerød. Sigtelsen fandt sted kl. 01.29, efter det blev konstateret, at manden havde en promille, der var højere end det lovligt tilladte.
I de tidlige timer, præcist kl. 01.45, blev en 21-årig mand fra Birkerød sigtet af politiet. Sigtelsen fandt sted på Kongevejen i Virum og drejede sig om besiddelse af en mindre mængde hash.
En 61-årig kvinde fra Birkerød blev sigtet af politiet kl. 15.47 for at have begået hærværk mod en bil. Hændelsen fandt sted på Stiholmsvej i Birkerød.
Tidligt tirsdag morgen var Frederiksborgvej scene for et trafikuheld, hvor en 66-årig kvindelig bilist fra Farum blev sigtet for ikke at overholde sin vigepligt.
I de sene nattetimer, præcis klokken 00.15 natten til fredag, blev en 47-årig mand fra Birkerød standset af politiet for spirituskørsel.
En ung mand på 18 år blev torsdag eftermiddag sigtet af politiet for at være i besiddelse af en mindre mængde hash.
En anmeldelse om tyveri fra en varebil blev indgivet til politiet kl. 09.43 i dag.
En 35-årig mand fra Hillerød blev mandag aften taget med en stor mængde hash på sig på Stationsvej.
En 20-årig mand fra Birkerød forulykkede onsdag kl. 20.08 på Ny Toftegårdsvej i Egedal i sydgående retning.
Torsdag eftermiddag kl. 13.19 modtog politiet en anmeldelse om, at to mænd havde stjålet flere elektriske tandbørster fra Normal-butikken på Hovedgaden.
På denne side kan du som borger i Birkerød og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og myndighedernes arbejde i lokalområdet. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og andre relevante myndigheder, herunder Nordsjællands Politi, for at give et overblik over, hvad der sker i området – både i dag og fremadrettet.
Du kan blandt andet læse om udrykninger, døgnrapporter og politirapporter, hvor vi formidler generelle oplysninger om politiets indsats, beredskabets arbejde og andre hændelser, der kan have betydning for lokalsamfundet. Det kan for eksempel være opdateringer om brand, ulykke, ambulancekørsel eller indsats med helikopter, når sådanne situationer opstår. Vi informerer også om større hændelser, hvor alarm 112 har været involveret, og hvor myndighederne har udsendt relevante oplysninger til offentligheden.
Formålet med siden er at give et sagligt og neutralt indblik i de hændelser, der præger hverdagen i Birkerød og omegn, uden at gå i detaljer om konkrete sager. Vi lægger vægt på at videreformidle myndighedernes informationer på en letforståelig og overskuelig måde, så du som borger altid kan holde dig opdateret om, hvad der rører sig i lokalområdet.
Siden opdateres løbende, så du altid kan finde de nyeste informationer om udrykninger, døgnrapporter og andre relevante hændelser i Birkerød og omegn.